شرکت امتداد » چرا خطوط لوله حائز اهمیت هستند؟

چرا خطوط لوله حائز اهمیت هستند؟


 

چرا خطوط لوله حائز اهمیت هستند؟

فرآورده­های نفت و گاز بخش مهمی از زندگی روزمره ما هستند. ما از آن ها برای گرم کردن خانه هایمان و سوخت رسانی به خودروهایمان استفاده می کنیم. در واقع، بسیاری از لوازم مصرفی که ما روزانه از آن ها استفاده می کنیم از فرآورده های نفتی ساخته شده­اند. علاوه بر این، بسیاری از مواد دارویی، مواد شیمیایی، نقاشی های روغنی، روان کننده ها و پلاستیک ها دربردارنده فرآورده های نفتی هستند.

یک شبکه به دقت سازمان یافته و پیچیده برای جابه جایی مواد خام که عمدتا نفت خام هستند، از مکانی که تولید می شوند تا مکانی که پالایش شده، و از مکان فرآیندهای پالایشی تا نقاط مصرف، درنظر گرفته می­شود.

شرکت های حمل و نقل دریایی اساسا بر مبنای هزینه روش حمل و نقل را انتخاب می کنند و از نظر اقتصادی خطوط لوله ترجیح داده می شود. هزینه های حمل و نقل جاده ای با زیاد شدن مسافت به شدت افزایش می یابد و این مساله موجب شده است که به عنوان گران­ترین روش انتقال نفت درنظر گرفته شود.

علاوه بر این، حمل و نقل از طریق جاده ها و کامیون ها برای انتقال مواد با حجم بالا و مسافت های طولانی سرسام آور بوده و در عمل غیرممکن خواهد بود. با فرض اینکه هر کانتینر ظرفیت ۲۰۰ بشکه(۸۴۰۰ گالن) را داشته باشد و بتواند در هر روز ۵۰۰ مایل(۸۰۰ کیلومتر) را طی بکند، با درنظرگیری فاصله ی ارسال ۲دقیقه ای بین هر دو محموله، برای انتقال ۱۵۰۰۰۰ بشکه فرآورده در هر روز، ۳۰۰۰ عدد کانتینر نیاز خواهد بود تا بتوان آن را جایگزین یک خط لوله ۱۰۰۰ مایلی(۱۶۰۰ کیلومتری) نمود.

در نتیجه، با وجود اینکه شیوه های حمل و نقل جاده ای در همه جا قابل دسترسی هستند، عمدتا استفاده از آن ها محدود به شرایطی می­شود که مسیر­های جابه جایی کوتاه تر بوده و روش های جایگزین در دسترس نباشند، برای مثال برای جابه­جایی های مابین ترمینال­های فرآورده ها، مراکز مصرف و خرده فروش­ها و محموله­های های کوچک نفت خام از مناطق تولیدی و نقاط ذخیره­ سازی، جایی که نفت خام برای انتقال به پالایشگاه ها در خطوط لوله جمع شده است.

با وجود کوچک بودن حجم هر محموله و کوتاه بودن فواصل قابل جابه­جایی از طریق جابه جایی های کامیونی، این نوع جابه جایی ها از منظر کامل بودن و رقابتی بودن می توانند در سیستم کلی توزیع نفت نقش مهمی را ایفا کنند.

با وجود اینکه هزینه های حمل و نقل از طریق مسیرهای ریلی با افزایش مسافت با سرعت زیادی رشد نمی کنند، با این حال هزینه های آن چندین برابرجابه جایی از طریق خطوط لوله و روش های جابه جایی از طریق آب می باشد.

برای جایگزین کردن ۱۵۰ هزار بشکه فرآورده به صورت روزانه که از طریق خط لوله جابه جا می شوند با یک قطار با ظرفیت ۲۰۰۰ بشکه در واگن های آن، نیازمند ۷۵ قطار خواهیم بود که به صورت روزانه محموله ها را جابه جا و تخلیه کنند و خالی به مرکز بارگیری برگردند و دوباره پر شوند.

با وجود اینکه جابه جایی ازطریق آب می تواند از لحاظ قیمتی با خطوط لوله رقابت بکند، استفاده از آن ها با توجه به شرایط جغرافیایی محدودیت هایی به همراه خواهد داشت. در مکان هایی که امکان استفاده از سواحل و رودخانه ها وجود داشته باشد، کشتی ها و مخازن ذخیره سازی می توانند به خوبی با خطوط لوله رقابت کنند. در بسیاری از نقاط داخلی کشورها، عمدتا نفت به جای جابه جایی از طریق راه های آبی و سایر روش ها از طریق خطوط لوله جابه جا می شوند.

مادامی که نفت و گاز در زندگی ما وجود دارند، ما نیازمند جابه جایی ایمن و کارای این فرآورده ها خواهیم بود و نشان داده شده است که خطوط لوله انتقال ایمن ترین روش برای انجام این کار هستند. از آن جایی که حجم بالایی از مواد پرخطری مانند نفت و گاز بایستی جابه جا شوند، تنها راه ممکن برای انجام این کار از طریق خطوط لوله می باشد. خطوط لوله راه های ایمن و کارایی برای جابه جایی مقادیر بسیار زیادی از نفت خام و گاز طبیعی روی زمین هستند. توسعه شبکه خطوط لوله باعث افزایش منافع اقتصادی و فرصت های شغلی و سرمایه گذاری در این حوزه خواهد شد.

خطوط لوله به سادگی منافع زیر را در پی خواهند داشت:

  • خطوط لوله نسبت به روش های جایگزین حمل و نقل صرفه اقتصادی بیشتری دارند.
  • جابه جایی مقادیر بالای گاز طبیعی و نفت خام از طریق کامیون ها یا خطوط راه آهن امکان پذیر نمی باشد.
  • آن ها نیازمند انرژی کمتری نسبت به کامیون ها یا قطارها برای بهره برداری هستند و مقدار کمتری کربن تولید می کنند.
  • خطوط لوله زیرزمینی امن هستند.
Top

نظرات بسته شده است.

Top